| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • Stop wasting time looking for files and revisions. Connect your Gmail, DriveDropbox, and Slack accounts and in less than 2 minutes, Dokkio will automatically organize all your file attachments. Learn more and claim your free account.

View
 

FL2014

Page history last edited by Guest User 6 years, 6 months ago

 


Välkommen till lärarmötet Teachmeet i samband med konferensen Framtidens lärande 2014! TM  har genomförts på konferensen FL i samverkan med frivilliga sedan starten, som ett lyckat och gratis möte för i första hand lärare som vill dela med sig av undervisningsupplägg och erfarenheter, gärna på temat spel, koding och kreativt digitalt skapande.

Nästa TeachMeet blir den 11 april kl 14-17 på Münchenbryggeriet i centralt i Stockholm.

Teachmeet är ett möte för lärare, med lärare och om lärande. Grundpincipen är att alla delar med sig, presenterar och delar erfarenhet. Man väljer mellan att presentera i 2 eller 7 minuter och innehållet skall vara något du gjort med elever i skolan. Fokus brukar ligga på sätt att använda IT i undervisningen men det är inte nödvändigt att du jobbat med IT för att du ska presentera. Ta chansen att berätta och låta dig berättas för! 

TeachMeet anordnas som en gratis och självorganiserad del i samband med Framtidens lärande 2014, den 10-11 april i Stockholm. Framtidens lärande står för lokaler och teknik. Fika till självkostnadspris om inte arrangörsgruppen hittat sponsorer för detta. Antalet deltagare är begränsat till 100 personer.


Ta chansen att berätta och låta dig berättas för! 

 

När och var?

Fredagen 11 april 2014, med andra ord eftermiddagen som avslutar Framtidens Lärande 2014. Platsen är Munchenbryggeriet i centrala Stockholm.

 

Gå högst upp

 

Hur?

 

Deltar - och presenterar gärna!

 

  • Kanske vill du dela med dig av dina erfarenheter? Kul, det är ju detta som är grejen! Då kan du välja antingen en tvåminuters nanopresentation eller en sjuminuters mikrovariant. Nätanslutning och projektor kommer att finnas tillgängliga - gå rakt på sak och ånga på tills mjukisdjuret närmar sig i hög hastighet :)
  • Obs: du kommer att bli obarmhärtigt avbruten ifall du inte håller tiden för din presentation - fråga någon som har varit med förr, det är tuffa tag :) Ytterligare en benhård regel: TM-presentationer är inte rätt forum för marknadsförings- och försäljningsaktiviteter. Arrangörerna har tolkningsföreträde!
  • Det kan hända att många, många vill presentera på TeachMeet och (delvis) därför kommer presentationerna väljas slumpmässigt bland alla som har anmält intresset här på wikin. Anmälan innebär med andra ord inte att du med säkerhet kommer att få presentera på TM. 

 

 Gå högst upp

 

 

Av vem?

 

TeachMeet Framtidens Lärande arrangeras av ett antal lärare i Sverige som intresserar sig för pedagogisk användning av IT, i samarbete med konferensen Framtidens Lärande 2014. Kontaktpersonerna ser du nedan. 

 

  1. Helena Kvarnsell Lärare i Ma/NO, Nacka
  2. Karin Nygårds, TV-kändis, Stockholm @grishund 
  3. Mikael Tylmad, IT-ansvarig och spelprogrammerare, Huddinge @mtylmad 

 

Gå högst upp

 

 

Anmälan – du anmäler dig till TeachMeet direkt på denna sida

 

Logga in överst till höger på sidan för att kunna lägga till ditt namn. username: guest password: teemhcaet

Klicka på fliken edit uppe till vänster på sidan och scrolla ner - fyll i ditt namn, vad du vill prata om och dina kontaktuppgifter. Se mönstret nedan!

Vid frågor kan du maila till andreas.skog@regionvasterbotten.se

 

Anmälda:

observera att det kan ta ett tag innan listan nedan uppdateras!

 

Talare:

Andreas Skog, Digitala lärresurser för matematikundervisningen, 7 min, andreas.skog@regionvasterbotten.se

Mikael Tylmad, "Kombinera programmering med fysik och matematik på gymnasiet!", 7 min, mikael.tylmad@gmail.com, @mtylmad

Johan Falk, 7 min, http://magisterfalk.wordpress.com/ Kursplanering.se: planera kurser och dela resurser

Terese Raymond, 7 min Open Badges eller Teacherhack :-) ,@terejs

Lotta Bohlin, 7 min Konsten att tala - #talasomTED, @lottabo lotta.bohlin@arstaskolan.se http://talasomTED.se

Helena Kvarnsell, 7 min, Allmänt skryt om mina elever, @helenakvarnsell http://matteochno.wordpress.com

Mathias Rosenqvist, 2 min, Dubbelt exponerad - Fotografi och Fantasi @magistermathias http://magistermathias.se/

Jorge Galvez Paz, 2 min, Om min digital plats på Aspuddens skola hemsida "Spanska med Jorge",  jorge.galvez.paz@stockholm.se

Dan Nilsson, 2 min, Att använda iPaden för att analysera rörelsemönster i idrott och hälsa. dan.nilsson@jarfalla.se @danpnilsson http://bcentralen.wordpress.com  

 

Lyssnare: 

Rodrigo Paras, rodrigo@paras.se

Maria Wahlund, IT- ped  Östervångskolan Lund, Maria.Wahlund@spsm.se

Helen Stålarm, helen.stalarm@skola.molndal.se, @helenstal

Carina Taube Sidh, carina.taube.sidh@friskola.nu

Gunilla Ordell, @gunillaordell

Esbjörn Alm, esbjorn.alm@eslov.se

Mathias Rosenqvist, @magistermathias

Maria Nordmark, @Marianordmark

Camilla Berner, @BernerCamilla

Olga Glomdal, olga.se@gmail.com / @Magister_Olga

Josefin Barkelius, josefin.barkelius@botkyrka.se

Victoria Persson, victoria.persson@edu.arboga.se

Jonny Gullstrand

Johan Busck, johan.busck@fronter.com @busck

Josef Holmqvist, @holmqvist85

Rosmarie Rosling, r.rosling@leksand.se

Maria Nilvall, Maria.nilvall@skolor.vallentuna.se

Gunilla Forssell Eriksson, gunilla.forssell.eriksson@kungalv.se

Anna Johansson Dammström, Anna.Johansson-Dammstrom@jarfalla.se

Anette ingels, anette.ingels@rattvik.se

Gunbritt Seffer, #gnse

Mirjana Jazic, mirjana.jazic@malmo.se

Åsa Jönewi, asa.jonewi@lund.se

Birgitta Wiberg, birgitta.wiberg@extern.stockholm.se

Lena Hansson Nyman, enahn59@gmail.com

Ingrid Sandin, sandin.ingrid@gmail.com

Birgitta Holgersson, birgitta.cederholm-holgersson@stockholm.se

Olof Andersson, @olofa

Per Brahm, per.brahm@learnify.se

Kerstin Linke @ke_links

Bogdan Tylmad

 

Anmälda via Framtidens Lärande:

Peter Becker peter.becker@diu.se

Jon Egerszegi jon-erik.egerszegi@vittergumman.se

Britta Wikman britta.wikman@stockholm.se

Susanne Niemi susanne.niemi@edu.pajala.se

Inger Gistvik inger.gistvik@edu.hudiksvall.se

Maria Wahlund maria.wahlund@spsm.se

Lennart Henriksson lennart.henriksson@skola.sundsvall.se

Cecilia Johansson cecilia.johansson@finstrom.ax

Marie Kilk marie.kilk@sydnarkeutbildningar.se

Roger Funhagen Roger.Funhagen@vellinge.se

Ulrika Latzke ulrika.latzke@jarfalla.se

Kajsa Öhman kajsa.ohman@edu.botkyrka.se

Andreas Meschke andreas.meschke@stockholm.se

Helena Fredriksson helena.fredriksson@zonline.se

Birgitta Edberg birgitta.edberg@dfs.se

Monica Storgård monica@ghs.ax

Anette Ingels anette.ingels@rattvik.se

Anna Johansson Dammström Anna.Johansson-Dammstrom@jarfalla.se

Annika Möller Larsson anmo56@utb.lund.se

Johanna Björkvall johanna.bjorkvall@gymnasium.ax

Maria Enberg maria.enberg@utb.lund.se

Lars Kratz lars.kratz@rattvik.se

Carola Eklund carola.eklund@regeringen.ax

Marianne Häggblom marianne.haggblom@geta.ax

Ann Svensson ann.svensson@hv.se

Maria Mitra Ekström maria.mitra.ekstrom@jarfalla.se

Jonny Gullstrand jonny.gullstrand@stockholm.se

Torsten Grimbe torsten.grimbe@gnesta.se

Anki Hurtig anki.hurtig@rattvik.se

Anne Klockar anne.klockar@rattvik.se

Gull-Britt Holm gull-britt.holm@helsingborg.se

Benita Gustafsson benita.gustafsson@finstrom.ax

Tiina Salmela tiina.salmela@angered.goteborg.se

Ingela Dahlgren ingela.dahlgren@centrum.goteborg.se

Sven Sjöberg sven.sjoberg@ghs.ax

Sofia Svensson-Rova sofia.svensson-rova@gallivare.se

Anna Ålander anna.alander@abf.se

Anni Gustafsson anni.gustafsson@abf.se

Bengt Mattsson bengt.mattsson@taby.se

Victoria Persson victoria.persson@edu.arboga.se

Elin Egnor elin.egnor@gallivare.se

Kristian Granberg kristian.granberg@sund.ax

Perra Jansson perake.jansson@katrineholm.se

Mathias Rosenqvist mathias@mediagymnasiet.se

 

 

Just nu en hel del anmälda dock endast 10 talare (totalt 55 minuters taltid)

 

Gå högst upp

 

 

Twitter, tags

 

Twitter, tags

 

Du som twittrar om något som har med TeachMeet Framtidens Lärande 2014 att göra kan gärna använda hashtaggen #TMFL14. Ifall du vill lära dig mer om Twitter, kan du kika på Alma Taawos länkar (på svenska) och Niilos Twitter-resurser (mest på engelska).

 

Sprid ordet, diskutera!

 

  • Använd dina nätverk och sprid ordet om #TMFL14!

 

 

TeachEat?

 

Vi hoppas att många är intresserade av att träffas och prata vidare över en bit mat efter TeachMeet. Skriv in dig på listan!

Kom gärna med förslag på bra ställen att äta på, nära Munchenbryggeriet på Södermalm.

 

 

I Want TeachEat!

 

  1. Helena Kvarnsell, Björknässkolan, Nacka http://matteochno.wordpress.com    
  2. Marie Linder, marielinder.se@kringlan  

 

Gå högst upp 

 

Sponsorer

 

Stort tack till er som sponsrar TeachMeet Framtidens Lärande 2014! Alla bidrag, stora som små, är enormt värdefulla. Skriv in namn och kontaktinfo här nedanför.

 

Jamen, vi sponsrar TeachMeet Framtidens Lärande 2014!

 

  1. Huvudsponsor

 

Gå högst upp

 

Livesändning och videoinspelningar

 

Här kommer vi att publicera webbadressen för livesändningen från TeachMeet Framtidens lärande 2014. 

Sidvisningar sedan 17 mars 2011: 

Senaste besökare: 

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.